مقالات

نکاتی در خصوص درب های ضد حریق

درب ضد حریق یک ویژگی ایمنی ضروری است، به ویژه در ساختمان های مسکونی چند طبقه با الزام قانونی، در صورت عدم نصب صحیح، قابلیت خنثی سازی حریق درب ضد حریق به خطر می افتد. بنابراین برای کمک به نصب‌کنندگان و اطمینان از اینکه چنین اتفاق رخ نمی دهد، راهنمای جامعی برای نصب درب ضد حریق و قوانین مربوطه وجود دارد که در ادامه به آنها می پردازیم.

درب ضد حریق توسط چه کسی باید نصب گردد؟

تنها افرادی که آموزش نصب صحیح را گذرانده اند و صلاحیت نصب درب ضد حریق را دارند باید اقدام به این امر کنند. یک Fire Door NVQ تجدید شده در سال 2017 بین فدراسیون نجاری بریتانیا (BWF) و کالج نیت پورت تالبوت راه اندازی شد.

این مدرک دانش و مهارت های خاص مربوط به نصب ایمن درب ضد حریق را پوشش می دهد. نصابان درب ضد حریق باید این دوره یا انواع مشابهی که در محل سکونت آنها وجود دارد را با موفقیت سپری کرده باشند تا واجد شرایط برای نصب درب ضد حریق باشند.

دستورالعمل های نصب درب ضد حریق

اسناد مربوطه، از جمله دستورالعمل‌های نصب، باید هنگام فروش با درب ضد حریق ارائه شود. بنابراین هنگام نصب درب ضد حریق، تمام اطلاعات ذکر شده در دستورالعمل های نصب باید به دقت رعایت شوند.

چگونه می توان گفت که یک درب ضد حریق دارای تاییدیه است؟

قبل از نصب درب ضد حریق، باید مطمئن شوید که آیا درب دارای گواهی است یا خیر. شما باید گواهینامه آن را با جستجوی برچسب و کد رهگیری شناسایی کنید. در کشورمان ایران سازمان آتشنشانی هر استان مرجع مستقیم اعطای گواهی اصالت کالا به تولید کنندگان درب ضد حریق می باشند.

آیا می توانید یک درب ضد حریق را اصلاح کنید؟

در صورت کار با درب ضد حریق مورد تایید Certifire ، می توان تغییراتی در آن ایجاد کرد، مشروط بر اینکه در محدوده مدارک “تایید گواهی” درب ضد حریق باشد . رعایت دقیق دستورالعمل های ذکر شده در این اسناد ضروری است. در غیر این صورت، می توانید گواهی درب را باطل کنید. همچنین امکان اصلاح اندازه درب وجود دارد. با این حال، تغییرات اندازه نباید از حد مجاز تریم بیشتر شود و برچسب روی لبه بالایی در نباید حذف شود.

مشخصات فریم برای درب های ضد حریق

برای تعیین درجه FD آنها، درهای ضد حریق تحت یک روش آزمایش مشخص شده در BS 476-22:1987 یا BS EN 1634-1:2014 قرار می گیرند. تست ها بر روی مجموعه های کامل درب ضد حریق انجام می شود، یعنی درب ضد حریق، چهارچوب درب و سخت افزار (قفل، لولا، چفت و …) به عنوان یک واحد کامل تست می شوند.

اگرچه درب های ضد حریق با چارچوب درب آزمایش می شوند و به عنوان مجموعه درب ضد حریق مورد تایید قرار می گیرند، این امر معمول است که سازندگان درب های ضد حریق تایید شده را برای استفاده با فریم های چوبی ساخته شده توسط نصاب بفروشند.

مشخصات فریم یا به همراه درب ارسال می شود یا در وب سایت طرح گواهی درب ضد حریق مربوطه موجود خواهد بود. پایبندی به این مشخصات ضروری است. در غیر این صورت، هیچ تضمینی وجود ندارد که درب پس از نصب، سطح مورد انتظار مقاومت در برابر آتش را ارائه دهد.

آیا امکان تعبیه دریچه دید در درب های آتش نشانی وجود دارد؟

در برخی موارد، دریچه دید باید به درب ضد حریق اضافه شوند. هدف از نصب آنها یا افزایش نور یا ارائه دیدی از طرف دیگر در خواهد بود. هنگامی که پانل های لوور یا توری های انتقال هوا وجود دارد، ممکن است به دریچه دید نیز نیاز باشد.

مشکلی که در مورد هر دریچه وجود دارد این است که به طور چشمگیری بر عملکرد درب ضد حریق تأثیر می گذارد. بنابراین، هر دریچه دید فقط باید توسط شرکت هایی اضافه شود که برای انجام این نوع کار تایید شده اند. نصاب ها هرگز نباید سعی کنند دریچه ها را در محل نصب کنند، چرا که گواهی درب را باطل می کند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا